Pålysning

Välkommen att fira påskhelgen med oss!

Påskhelgen är en av kyrkans viktigaste helger. Den helg vi minns och tackar Gud för det försoningsverk Jesus gjorde för mänskligheten. Välkommen att dela den med församlingen!

Helgen börjar med skärtorsdagen, där du först är välkommen till en kortare Beta Bibelkväll, med fokus på Jesu blods innebörd. Seth undervisar. Som vanligt börjar vi kvällen med en halvtimmes matgemenskap. Vill du inte vara med på den, kan du även dyka upp när själva bibelundervisningen börjar. Efter en kort genomgång, ansluter Beta-gruppen kl 18.30 till Getsemanestund i kyrksalen, där vi har en nattvardsstund och andakt kring skärtorsdagens händelser.

På långfredagen är du välkommen till Rogsta Baptistkapell, där Seth predikar. Den som inte har bil, eller – tvärtom – har plats i bilen, kommer kl 10.30 till kyrkan för samåkning.

På söndagen firar vi Uppståndelsegudstjänst kl 11, där Anders Jonsson, från församlingen Saron, predikar. Söndagsskola för barnen. Kyrkfika efter gudstjänsten.

Välkommen!

Välkommen att fira påskhelgen med församlingen!