Okategoriserade

Välkommen till höstens Alpha och Betakurser, med samtal om livets stora frågor!

Nästa vecka börjar höstens Alpha- och betakurser – och DU är välkommen med! 💕

Alphakursen är en rad kurstillfällen som utforskar den kristna tron. Varje tillfälle är inriktat på olika aspekter och frågor som rör tro och är skapade för att väcka samtal. Alpha finns över hela världen och alla är välkomna, oavsett bakgrund. Varje tillfälle har tre gemensamma ingredienser: Gemenskap över en enklare måltid, Alphafilmer och efterföljande öppna gruppsamtal.

Vi kommer att ha en Alphakurs på torsdagkvällar kl 17.30, med start den 2 september och en Alphakurs för seniorer på tisdagar kl 12.00

Betakursen är en bibelcentrerad för dig som vill gå vidare oh lära dig mer om bibeln och kristen tro. Den är både för dig som är ny och gammal i tron, men även för dig som fortfarande funderar på och vill lära dig mer om trosfrågor efeter att ha gått en Alphakurs. Kvällarna består av gemenskap, föredrag och samtal.

Betakursen kommer att vara på tisdagkvällar kl 17.30, med start den 31 augusti.

—————

KOSTNAD: Kurserna är kostnadfria. Måltiden kostar 20 kr/ggr.

PLATS: Vi håller till i Baptistkyrkans församlingsgård, som ligger i centrala Hudiksvall mellan pizzerian Amanda och Monitor.

ANMÄLAN: Anmäl dig genom att ringa/SMS:a 0737 26 51 85 eller skicka ett meddelande här på Facebook.

Se infofilm om Alpha.

Du kan även läsa mer på Alpha